Nahrávám...
  • Vítejte
    Hotel, restaurace a pivnice
  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.
  • Praesent vitae arcu tempor neque lacinia pretium. Pellentesque sapien. Fusce nibh.
  • Proin mattis lacinia justo. Curabitur sagittis hendrerit ante. Itaque earum rerum hic tenetur.

Bzenecký zámek

Dnešní podoba zámku je již třetí v jeho historii. Původně zde stávala tvrz, která po zániku bzeneckého hradu měla šlechtě vytvořit šlechtě důstojné panské obydlí. Jiří z Kravař, majitel bzeneckého panství, dal v roce 1450 postavit v místech dnešního zámku tvrz. Po jeho smrti roku 1466 koupil bzenecké panství Mikuláš Kropáč z Nevědomí. Od roku 1510 do roku 1588 se na panství vystřídalo několik majitelů. Patřili k nim i Žerotínové. V roce 1588 vyženil bzenecké panství pan kašpar Pruskovský, jehož rod (později se psali Proskovští) vlastnil Bzenec až do roku 1769. Kolem roku 1600 byla tvrz zbourána a na jejím místě byl postaven zámek ve slohu renesance.


Bzenecká lípa

V zámeckém parku stojí prastará lípa. Na kamené dvojjazyčně psané desce u lípy čteme, že podle záznamu z roku 1771 byla tato lípa již v roce 1604 přes 500 let stará. Opodál stávala druhá stará lípa. měla vyhnilé kořeny, a tak ji silný vichr před mnoha lety s kořenů vyvrátil. Pod ní je vinný sklep a tak zřejmě velmi živořila. Zůstali po ní jen letorosty, které vyrůstají ze zbytků kořenů a pamětní kamenná deska, na které je tato skutečnost popsaná. Lípa byla vždy považovaná za symbol slovanské vzájemnosti. Naše lípa je němím svědkem dávné minulosti.


Kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána

Královský hrad ve Bzenci prokazatelně stával dle nálezů úlomků keramiky již v polovině 13. století na kopci „Starý hrad” nyní s pozůstatky barokní kaple sv. Floriána. Hrad byl dozajista kamenný a o jeho důležitostí svědčí i fakt že byl střediskem hradských úřadů, které dříve byly v Břeclavi, poté se přesunuli do Vracova, a pak roku 1315 do Bzence.

K jeho úplné zkáze dopomohlo i to, že v nejbližším okolí je nedostatek pevného stavebního materiálu, a tak byly ruiny postupně zcela rozebrány na mnoho staveb a dozajista i na stavbu nové moderní tvrze, jež vznikla na konci 15. století dole ve městě v sousedství bzeneckého dvora na místě dnešního zámku (Bzenecký zámek) a převzala tak funkci střediska místní správy po bývalém hradu.

Nyní je Starý hrad zrestaurován. Vice informací naleznete zde: Kaple sv. Floriána a Šebestiána